Arbeidsoppgave i faget Web-prosjekt 6081
Del 1.
I faget web-prosjekt har vi fått i oppgave å finne fire websteder der to av dem er bra og to av dem er mindre bra.
Nrk.no er en portal som samler fantastisk mye informasjon. Her finner man fjernsynssnutter, radiosnutter, lokal- og riksstoff. Mange kanaler med mye nyttig stoff.
Portalen har et brukervennlig grensesnitt og innbydende layout. Trykker man på en nyhet får man godt skrevne reportasjer med bilder, samt ofte videosnutter man kan trykke på om saken. Høyre menyen kan flere steder tilby deg en fullstendig dagsnytt sending, samt lenker til andre saker som du kanskje vil ha interesse av.
Navigasjon er bra og innholdet særdeles nyttig og relevant. Språket er tilpasset hvem de oppfatter som mottaker. F.eks. er barnestoff formidlet annerledes enn voksenstoff. Utfordringen er at en så omfattende hva gjelder innhold portal kan virke litt mer komplisert enn mange andre webportaler. Men det er vanskelig å gjøre navigeringen enklere når innholdet er så omfattende.
Snutt.no synes jeg er en nyttig og god portal med fornuftig navigering og med massevis av videosnutter med meningsinnhold. Det er positivt at snuttene er korte, konkrete og har en instruksjons funksjon. Positivt er det også at portalen fungerer som en samling av relevante lenker på forsiden.
Sandefjord.kommune.no (samt mange andre kommuner i Vestfold med samme layout) har nok ett litt kjedelig design. Brukergrensesnittet er gått ut på dato. Men det er egentlig ikke dårlig nettside eller vanskelig å finne frem. Det er bare det at det har kommet så mange nye og enda bedre nettsider som gjør at man raskere finner frem til den informasjonen man vil ha. Porsgrunn kommune er et slikt eksempel(ble kåret til beste kommunale nettportal i 2011). Språket i Sandefjord kommunes nettportal kan virke noe byråkratisk og til dels noe vanskelig å finne frem til all den informasjon man ønsker. Nå vet jeg at Sandefjord kommune holder på med å utarbeide ny layout, samt utforme demokratimodellen som gjør det enklere for innbyggerne å finne frem til sakspapirer etc.
Origo.no er en felles nettportal for a-pressen. Her kan man skrive inn innlegg, legge ut bilder og fortelle om arrangementer. Utfordringen med origo.no er at det tar noe tid før man får oversikten. Hva fungerer hvordan? Hvem leser hva? Jeg trodde jeg skrev innlegg som hovedsakelig ble lest av Rogalands Avis sine lesere. Til min overraskelse ble innleggene lest av Larvikfolk og trykket i papirutgaven av Østlandsposten. Brukergrensesnittet er OK, men funksjonene er ikke like lett å få en oversikt over.
